Namaza Yeni Başladım, Geçmişte Kılmadığım Namazları Nasıl Kaza Edeceğim?

Soru:
29 yaşındayım namâza yeni başladım. Daha önce başlayıp kılmamışlığım var, kazâ ederken neyi baz alacağız. Vitr namâzlarını kazâ etmek gerekiyor mu?
Cevap:
Şüphesiz vitr namâzı Hanefi mezhebine göre vâcip bir namâz olması hasebiyle kazâ edilmesi gerekecek olan namâzlardandır. Bu kardeşimizin esâs alması gereken;

1- Ne zamândan itibaren namâzla mükelleftir?

2- Mükellef olduğu dönemde ne kadarlık namâzını kılmadı?

bunların hesabını bulması gerekiyor. Eğer bunu birebir şeklinde hesâp edemiyorsa (bir kılıyordum bir kılmıyordum) kendince bir tahmin ortaya koyacak “ben 14 veyâ 15 yaşında bulūğ çağına erdim” şeklinde bir zamân tâyin edecek ve o zamândan bu zamâna kadar kaç tane namâz geçmiş, bu namâzlarla mükellef olduğunu kabûllenecek ve dolayısıyla bunların bir an önce kazâsına gayret edecektir. Çünkü bu onun yapmakla mükellef olduğu bir borçtur ve bu borçları bitirmeden âhirete giderse mesûl olacaktır.

Fukahâ, Fetâvâ-i Hindiyye’de “Bir müslümân azmedip bir günde bir günlük kazâ namâzını kılma niyetinde olsa ve bu niyetini icrâ etse, bu niyette olduğundan dolayı inşâallah o diğerlerinden af olunur” şeklinde ifadeler kullanmıştır. En azından bir günlük namâzı ki bundan aşağı düşmemesi gerekir (kazâ namâzı fazlası olsun ama 1 günlük kazâ namâzından aşağıya da düşmemelidir.) Bunun da en güzel çâresi beş vakit namâzın ardından o namâzın kazâsını yapsın ya da sabah namazını kıldığı zaman eğer güneş daha doğmamışsa sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı ve vitr namazlarının kazâsını kılsın. Kazâ namâzına niyet ederken de “en son kılamadığım namâz” şeklinde tâyin etsin.

Bilgi İçeriği

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl