Süleyman Aleyhisselam’ın Mescid-i Aksa’nın Kapısını Kendisiyle Açtığı Dua

Düğümlü İşleri Çözen, Hz. Süleyman(aleyhisselam)’ın Duası

Duanın Okunuşu

Allâhümme bi nûrikehtedeytü ve bi fadlikesteğneytü ve bi ni’metike asbahtü ve emseytü hâzihî zünûbî beyne yedeyke estağfiruke ve etûbu ileyke Yâ Hannânu Yâ Mennân.

Duanın Anlamı

Ey Allâh! Ancak Senin nûrunla hidâyet buldum, ancak Senin lütfunla ihtiyaçlarımdan kurtuldum, ancak Senin nîmetinle sabahladım ve akşama çıktım. İşte günahlarım Senin huzurunda durmaktadır, Senden mağfiret talep ederim ve Sana tevbe ederim. Yâ Hannân! Yâ Mennân! (Beni bu sıkıntıdan kurtar.)
Bilgi İçeriği

SÜLEYMAN (ALEYHİSSELÂM)IN MESCİD-İ AKSA'NIN KAPISINI KENDİSİYLE AÇTIĞI DUÂ Hasen-i Basrî (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edildiğine göre; Mescid-i Aksa'nın anahtarı Süleymân (Aleyhisselâm)ın yanında bulunuyordu, bir gün mescidi açmak için geldiğinde çok zorlandı, cinlerden ve insanlardan yardım istediyse de onlara da bu iş zor geldi. O zaman Dâvûd (Aleyhisselâm)ın meclis arkadaşlarından olan pîr-i fâni bir zat gelerek: "Ey Allah'ın Nebîsi! Niçin seni böyle sıkıntılı görüyorum?" dedi. Süleymân (Aleyhisselâm): "Bana da, insanlara ve cinlere de bu kapıyı açmak zor geldi" deyince o zat: "Şimdi sana bir takım kelimeler öğreteceğim ki baban Dâvûd Nebî sıkıntıya düştüğü zaman onları söylediğinde Allâh-u Teʻâlâ hemen o sıkıntısını açardı, şu kelimeleri söyle: «اللَّهُمَّ بِنُورِكَ اهْتَدَيْتُ وَبِفَضْلِكَ اسْتَغْنَيْتُ وَبِنِعْمَتِكَ أَصْبَحْتُ وَأَمْسَيْتُ هَذِهِ ذُنُوبِي بَيْنَ يَدَيْكَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ يَا حَنَّانُ يَا مَنَّانُ!» 'Ey Allâh! Ancak Senin nûrunla hidâyet buldum, ancak Senin lütfunla ihtiyaçlarımdan kurtuldum, ancak Senin nîmetinle sabahladım ve akşama çıktım. İşte günahlarım Senin huzurunda durmaktadır, Senden mağfiret talep ederim ve Sana tevbe ederim. Yâ Hannân! Yâ Mennân! (Beni bu sıkıntı- dan kurtar.)' Süleymân (Aleyhisselâm) bu kelimeleri söyler söylemez hemen kapı açıldı." (İbnü Beşküvāl, Kitâbü'l-müstağîsîn billâhi teâlâ, no:22-23, sh:17-18; İbnü'l-Cevzî, Târîhu Beyti'l-makdis, 1/56; Salih el-Imâd, Büstânü'l-fukara, 1/227)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl