Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmanın Fazileti ve Sevapları

 

!
Şevval Orucuna niyet ederken kaza oruçlarınıza niyet edilmez; Kaza oruçlarınıza niyet ederseniz şevval oruçlarından sevap alamaz ve faziletlere ulaşamazsınız. Detaylı malumat için: https://www.youtube.com/watch?v=bLfuaBejQWY

 

Şevval Oruçlarının Sevapları


!
Buradaki bilgilendirme kağıdı internetten bir kaynaktan bularak buraya eklenmiştir. Bilgiler videodan alınarak kağıda dökülmüş.
Bilgi İçeriği

Şevval Ayı Orucu: Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır. Bu ayda ayrı ayrı günlerde, haftada iki gün olmak üzere altı gün oruç müstehaptır. Bununla beraber arka arkaya altı gün oruç tutulmasında da, tercih edilen görüşe göre bir sakınca yoktur. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak her daim sünnet olduğundan, Şevval ayında tutulacak olan nafile oruçları bugünlerde tutmak daha evlâdır. Bazı âlimler ise Şevval ayındaki altı gün orucun, bayramdan sonra vakit geçirme- den hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişler ama "Bu oruçları aralıklı tutmak da câizdir" demişlerdir. Şevval orucunun fazileti hakkında Ebû Eyyûb el-Ensârî (Radıyallâhu Anh) dan rivayet edilen bir hadîs-i şerifte Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: عَنْ أَبِي أَيُّوبَ الأَنْصَارِيِّ رَضِيَ اللهُ تَعَالَى عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ تَعَالَى عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : "مَنْ صَامَ رَمَضَانَ ثُمَّ أَتْبَعَهُ سِدًّا مِنْ شَوَّالٍ، كَانَ كَصِيَامِ الدَّهْرِ." "Her kim ramazan orucunu tutar sonra da ona Şevval'den altı (gün oruç tut- ma)yı eklerse, bu bütün seneyi oruç tutmak gibi olur." (Müslim, Sıyâm:39, no:2815, 3/169; Tirmizî, Savm:53, no:759, 3/132)Şevval Ayı Drucunun mükafatı (gün gün sevdi) 6 günü tamamlar sa omel deftenine ümmeti Muhammad in tümünün ibadetinin misli kadar sevab yazılır. HOZIPH Hasan, Hazret: Hüseyn, Hazret: Homeo, Hazreti Abbas radiyallohu anhüm ecmain ile komşu ve refik olur. Enes b Malik radıyallahu anh: 6 gün tutana Cehennem bukağılarından kale prelerinden emon verir. * Ebu Hüreyle radiy Allohu anヶ "Eğer bayromn hemen bitiminden başlar ve pespese tutorsa, 1.600.000 sene ömrü olup ibadetle geçirseydi. bu kadar sevap alamazdı. 2.) 600.000 deve kuibanından efdal olur 600.000 köle azadından efdal olur. HAZRET: ALI RADIYALLAHU ANH: "Sevval ayı orucuyla bedenlerinizi tertemiz edin. SEVVAL AYI ORUCU GÜN GÜN SEVABI 1) gün 40 senelik günahı af feder 40 peygamber in seudbini yozor 40 huri verilir. 2. gün 70 gazaya çıkmış sevdi Kabir 0206. kakar 3.) gün 100.000 sehid se vabi Kıyamet gününün şiddeti ona hafifletiler. 4 .) gün Dünya ve ahiret muratlarından 70 tanesini vesir Amel defteri sağ eline verilir ortik Cehenneme gitmes 5. ) gün Cennet hulles: (elbisesi) giydirilir. Allah duasına icabet eder (özel duo edelim) 6.) gün Ümmetimden 100.000 kişiye şefoot hakkı verilir. 60.000 senelik ibadet seudbi yazar. Öldüğü zamon mezarını her gün 100.000 molek Ziyaret eder, kıyamet gününe kadar sevabını yazı br Eger o yıl ölürse şehid olur Cennete girer, Allah in cemalini Seyreder.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl