Sabah ve Akşamda 4 Kere Okunarak Cehennemden Azat Olma Duası

Kendisini 4 Kere Okuyanın Cehennemden Azâd Olacağı Bir Dua – Sabah ve Akşamda 4 Kere Okunarak Cehennemden Azat Olma Duası

Sabah Okunacak Dua

Allâhümme innî asbahtü üşhidüke ve üşhidü hamelete arşike ve melâiketeke ve cemîa halqıke enneke entellâhu lâ ilâhe illa ente ve enne Muhammeden abdüke ve rasûlük.

Akşam Okunacak Dua

Allâhümme innî emseytü üşhidüke ve üşhidü hamelete arşike ve melâiketeke ve cemîa halqıke enneke entellâhu lâ ilâhe illa ente ve enne Muhammeden abdüke ve rasûlük.

Duanın Anlamı

Ey Allah! Ben bu sabaha vardığımda şüphesiz Seni şahit tutuyorum, Arş’ını taşıyan meleklerini, bütün meleklerini ve cümle mahlûkâtını da şahit tutuyorum ki: Muhakkak Sen kendisinden başka hiç bir ilâh olmayan Allah’sın, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de hiç şüphesiz Senin kulun ve rasûlündür
Bilgi İçeriği

Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu anh) dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Her kim sabahladığında veya akşamladığında: 'Ey Allah! Ben bu sabaha vardığımda şüphesiz Seni şahit tutuyorum, Arş'ını taşıyan meleklerini, bütün meleklerini ve cümle mahlûkâtını da şahit tutuyorum ki: -Muhakkak Sen kendisinden başka hiç bir ilâh olmayan Allah'sın, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de hiç şüphesiz Senin kulun ve rasûlündür-' derse, Allâh-u Teâlâ onun dörtte birini ateşten azat eder. Her kim bunu iki kere söylerse Allâh-u Teâlâ onun yarı- sını azat eder. Kim bunu üç kere okursa Allâh-u Teâlâ onun dörtte üçünü (cehennem azabından) azat eder. Eğer bunu dört kere okursa Allâh-u Teâlâ onun bütünü- nü) ateşten azat eder." (Ebû Dâvûd, no: 5069, 4/317; İbnü's-Sünnî, Amelü'l-yevmi ve'l-leyle, no: 736, 3/404; Nesâî, Amelü'l-yevmi ve'l-leyle, no:9; Ebû Nuaym, Hılyetül-evliyâ: 5/185; Münzirî, et-Terğîb: 1/451)DUÂNIN OKUNUŞU (Sabah) «اللَّهُمَّ إِنِّي أَصْبَحْتُ أُشْهِدُكَ وَ أُشْهِدُ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَمَلَائِكَتَكَ وَجَمِيعَ خَلْقِكَ أَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ» DUÂNIN OKUNUŞU (Akşam) اللَّهُمَّ إِنِّي أَمْسَيْتُ أُشْهِدُكَ وَ أُشْهِدُ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَمَلَائِكَتَكَ وَ جَمِيعَ خَلْقِكَ أَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ.»
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl