Receb, Şaban ve Ramazanı Şerifte Öğlen İkindi Arasında 7 Kere Okunacak İstiğfar

Duanın Okunuşu

Estağfirullâhel azîmellezî lâ ilâhe illâ hû. el hayyel qayyûme ve etûbu ileyh. tevbete abdin zâlimin linefsihî lâ yemlikü linefsihî darran ve lâ nef-an ve lâ mevten ve lâ hayâten ve lâ nuşûrâ.

Duanın Anlamı

Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, Hayy ve Kayyûm olan O büyük Allâh-u Teâlâ’dan, mağfiret taleb ederim. Kendisi hakkında ne bir zarara ne bir faydaya, ne ölüme, ne de yaşamaya ve ne de dirilmeye mâlik olmayan, (günahlar işleyerek) kendisine zulmetmiş bir kulun tevbesiyle, O’na tevbe ederim

 

Bilgi İçeriği

İbni Abbas (Radiyallahu Anhümâ)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur: عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللَّهُ تَعَالَى عَنْهُمَا عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ تَعَالَى عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «مَنْ قَالَ فِي رَجَبَ وَشَعْبَانَ وَرَمَضَانَ فِيمَا بَيْنَ الظَّهْرِ وَالْعَصْرِ : أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الْعَظِيمَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ تَوْبَةَ عَبْدٍ ظَالِمٍ لِنَفْسِهِ لَا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا وَلَا مَوْتًا وَلَا حَيَاةً وَلَا نُشُورًا ، أَوْحَى اللَّهُ تَعَالَى إِلَى الْمَلَكَيْنِ أَحْرِقُوا كِتَابَ سَيِّئَاتِهِ مِنْ دِيوَانِ صَحِيفَتِهِ.»RECEB-İ ŞERİF RİSÂLESİ "Her kim receb, şa'bân ve ramazanda, öğlen ikindi arası: أَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ تَوْبَةَ عَبْدٍ ظَالِمٍ لِنَفْسِهِ لَا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا وَلَا مَوْتًا وَلَا حَيَاةً وَلَا نُشُورًا. 'Kendisinden başka hiçbir ilah bulunma- yan, Hayy ve Kayyûm olan O büyük Allâh-u Teâlâ'dan, mağfiret taleb ederim. Kendisi hakkında ne bir zarara ne bir faydaya, ne ölüme, ne de yaşamaya ve ne de dirilmeye mâlik olmayan, (günahlar işleyerek) kendisine zulmetmiş bir kulun tevbesiyle, O'na tevbe ederim' derse, Allâh-u Teâlâ (o kişinin sevab ve günahlarını yazmakla görevli) iki meleğe: 'Bu kulun amel defterindeki günahlarıyla alâkalı yazıları yakın!' diye vahyeder." (Safûrî, Nüzhetü'l mecâlis, 1/140) Ali el-Kārî, (Rahimehullah) "Terğîbü'l mü- tâlib fi eşrafi'l-metâlib" sahibinin, Hafız Kemâ- lüddîn ed-Demîrî (Rahimehullah)ın el yazısıyla, bu hadisi İbni Abbâs (Radıyallâhu Anhümâ) dan nak- lettiğini, ancak bu rivayette istiğfarın yedi kere yapılması zikredilip, öğlen ikindi arasında ya- pılma şartı mevcut olmadığını naklettikten sonra şöyle demiştir: "Bu istiğfarın sabit ve vârid olduğuna delil olarak, Hafız Demîrî (Rahimehullâh)ın kendi el ya- zısıyla nakline itina göstermesi ve peşinden bir yorum yapmamış olması bizce yeterlidir. Zira bu rivayet, uydurma bir şey olsaydı, bu ilimde imam olan böyle bir zat bunu mutlaka açıklardı. Demek ki bu hadise, mevzû (uydurma) de- nilemez. Olsa olsa, zayıf denilebilir ki, faziletli ameller babında zayıf hadisle amel edilmesi, it- tifakla caizdir." (Ali el-Karî, Risale fi fedail-i receb el- mürecceb, Resâilü Ali el-Kārî, varak:57)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl