Delâil’ül Hayrât’ı 2.000 Kere Hatmekten Daha Efdal “Salât’ı Meşişiye” Salevatı

Duanın Okunuşu

Allâhümme salli alâ men minhün şeqqatil esrâru venfeleqatil envâru ve fîhirteqatil haqâiqu ve tenezzelet ulûmu âdeme fea’cezel halâiqa ve lehû tedâeletil fühûmü felem yüdrikhü minnâ sâbiqun ve lâ lâhiqun feriyâdul melekûti bizehri cemâlihî mûniqatün ve hıyâdul ceberûti bi feydı envârihî mütedeffiqatün ve lâ şey-e illâ ve hüve bihî menûtun iz levlel vâsitatü lezehebe kemâ qîlel mevsûtu salâten telîqu bike minke ileyhi kemâ hüve ehlüh. Allâhümme innehû sirrukel câmiuddâllu aleyke ve hicâbukel a’zamul qâimu leke beyne yedeyk. Allâhümme elhıqnî binesebihî ve haqqiqnî bi hasebihî ve arrifnî iyyâhü ma’rifeten eslemu bihâ min mevâridil cehli ve ekrau bihâ min mevâridil fadli vahmilnî alâ sebîlihî ilâ hadratike hamlen mahfûfen bi nusratike vaqzif bî alel bâtıli fe-edmeğahü vezücce bî fî bihâril ehadiyyeti venşulnî min evhâlittevhîdi ve eğriqnî fî ayni bahril vahdeti hattâ lâ erâ velâ esmeu velâ ecide velâ uhisse illâ bihâ vec-alil hicâbel a’zame hayâte rûhî ve rûhahû sirra haqîqatî ve haqîqatehû câmia avâlimî bitahqîqil haqqil evveli yâ evvelu yâ âhiru yâ zâhiru yâ bâtın. İsma’ nidâî bimâ semi’te bihî nidâe abdike zekeriyyâ vensurnî bike leke ve eyyidnî bike leke vecma’ beynî ve beyneke ve hul beynî ve beyne ğayrike Allâh Allâh Allâh. İnnellezî ferada aleykel qur-âne lerâddüke ilâ meâdin rabbenâ âtinâ min ledünke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ. İnnallâhe ve melâiketehû yusallûne alennebiyy, yâ eyyühellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ.

Duanın Anlamı

“Allah’ım! Sırların kendisinden çıkıp yayıldığı, nurların parladığı, hakikatlerin kendisiyle yükseldiği, Hz. Adem a verilen ilimlerin kendisine inip de mahlukatı aciz bıraktığı, anlayış ve kavrayışların O’in karşısında küçüldüğü, bizden öncekiler ve sonrakilerin kendisini idrak edemediği, Melekût bahçelerinin güzelliğinin çiçekleri ile süslendiği, Ceberût göllerinin O’nun nurlarının feyziyle dolup taştığı, her şeyin kendisine bağlı olduğu, vasıta olmadan vasıta edilenin ulaşılmaz dendiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimiz’e layık olduğu şekilde salât eyle. Allah’ım! Habib-i Ekrem’in, Sana delalet eden engin bir sırrın, huzurunda lütfunla var olan yüce hicabındır. Allah’ım! Beni Habîbinin nesebine kat. O’nun hasebiyle/soyuyla beni hakikate erdir, O’nu bana öyle tanıt ki, cehâletten kurtulayım ve ihsan kaynaklarından kana kana içeyim. Yardımınla korunmuş O’nun yoluyla (Müslümanlıkla) beni huzuruna kabul eyle. Batıl üzerine beni fırlat ki onu yok edeyim. Beni vahdaniyet deryasına koy ve yanlış tevhid bataklıklarından kurtar. Vahdet gözesine beni daldır ki, Senin birliğinden başka bir şey ne göreyim, ne işiteyim, ne bulayım ve ne de hissedeyim. Allah’ım! Peygamberimizi ruhumun hayatı ve O’nun ruhunu hakikatimin sırrı eyle. O’nun hakikatini evvel olan Hakk’ın hakikati vasıtasıyla alemlerimi toplayıcı kıl. Ya Evvelü/ilkler ilki, ya Āhiru/sonlar sonuncusu, ya Zahiru/görünen güç sahibi, ya Bâtınu/görünmez güç sahibi olan Allah’ım! Kulun Zekeriya in duâsını kabul ettiğin gibi benim de duâmı kabul eyle, bana yardım eyle, bana güç ver, beni Sana ulaştır ve Senden başkasından uzaklaştır. Ya Allah, ya Allah, ya Allah.”
Bilgi İçeriği

SALEVÂT-I ŞERİFE SEYYİD ABDÜSSELÂM İBNİ BEŞİŞ (Kuddise Sirruhû) NUN SALATI اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ مِنْهُ انْشَقَّتِ الْأَسْرَارُ وَانْفَلَقَتِ الْأَنْوَارُ وَفِيهِ ارْتَقَتِ الْحَقَائِقُ وَتَنَزَّلَتْ عُلُومُ أَدَمَ فَأَعْجَزَ الْخَلَائِقَ وَلَهُ تَضَائَلَتِ الْفُهُومُ فَلَمْ يُدْرِكْهُ مِنَّا سَابِقٌ وَلَا لَاحِقُ فَرِيَاضُ الْمَلَكُوتِ بِزَهْرِ جَمَالِهِ مُونِقَةٌ وَحِيَاضُ الْجَبَرُوتِ بِفَيْضِ أَنْوَارِهِ مُتَدَفِّقَةٌ وَلَا شَيْءَ إِلَّا وَهُوَ بِهِ مَنُوطٌ إِذْ لَوْلَا الْوَاسِطَةُ لَذَهَبَ كَمَا قِيلَ الْمَوْسُوطُ صَلَاةً تَلِيقُ بِكَ مِنْكَ إِلَيْهِ كَمَا هُوَ أَهْلُهُ اللَّهُمَّ إِنَّهُ سِرُّكَ الْجَامِعُ الدَّالُّ عَلَيْكَ وَحِجَابُكَ الْأَعْظَمُ الْقَائِمُ لَكَ بَيْنَ يَدَيْكَ. اللَّهُمَّ الْحِقْنِي بِنَسَبِهِ وَحَقِّقْنِي بِحَسَبِهِ وَعَرِّفْنِي إِيَّاهُ مَعْرِفَةً أَسْلَمُ بِهَا مِنْ مَوَارِدِ الْجَهْلِ وَأَكْرَعُ بِهَا مِنْ مَوَارِدِ الْفَضْلِ وَاحْمِلْنِي عَلَى سَبِيلِهِ إِلَى حَضْرَتِكَ حَمْلًا مَحْفُوفًا بِنُصْرَتِكَ وَاقْذِفْ بِي عَلَى 35SALEVÂT-I ŞERİFE الْبَاطِلِ فَأَدْمَعَهُ وَرُجَ بِي فِي بِحَارِ الْأَحَدِيَّةِ وَانْسُلْنِي مِنْ أَوْحَالِ التَّوْحِيدِ وَأَغْرِقْنِي فِي عَيْنِ بَحْرِ الْوَحْدَةِ حَتَّى لَا أَرَى وَلَا أَسْمَعَ وَلَا أَجِدَ وَلَا أُحِسَّ إِلَّا بِهَا وَاجْعَلِ الْحِجَابَ الْأَعْظَمَ حَيَاةَ رُوحِي وَرُوحَهُ سِرَّ حَقِيقَتِي وَحَقِيقَتَةُ جَامِعَ عَوَالِمِي بِتَحْقِيقِ الْحَقِّ الْأَوَّلِ يَا أَوَّلُ يَا أُخِرُ يَا ظَاهِرُ يَا بَاطِنُ إِسْمَعْ نِدَائِي بِمَا سَمِعْتَ بِهِ نِدَاءَ عَبْدِكَ زَكَرِيَّا وَانْصُرْنِي بِكَ لَكَ وَأَيِّدْنِي بِكَ لَكَ وَاجْمَعْ بَيْنِي وَبَيْنَكَ وَحُلْ بَيْنِي وَبَيْنَ غَيْرِكَ اللَّهُ اللَّهُ اللَّهُ إِنَّ الَّذِي فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لَرَادُّكَ إِلَى مَعَادٍ رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا إِنَّ اللَّهَ وَمَلَئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا." 36SALEVÂT-I ŞERİFE İbni Abidîn (Rahimehullâh) in nakline göre; bu salât sabah ve akşam namazlarından sonra bir veya üç defa okunur. Bunun kıraatında bulunan sırları ve nurları ancak Allah-u Teâlâ bilebilir. Bunu okumakla elde edilecek İlâhî mededlerin ve Rabbânî fetihlerin hakikatini de Allâh-u Teâlâ'dan başkası bilemez. Bu salâtı sadâkat ve ihlas ile okumaya devam eden kişinin gönlü açık ve işi kolay olur. Allâh-u Teâlâ'nın korumasıyla bu kişi görünür-görünmez bütün âfet, bela ve hastalıklardan korunur. Bütün düşmanlarına karşı galip olur. Allâh-u Teâlâ'nın ve Rasûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in ayn-i inayetleriyle her işinde gözetilir ve desteklenir. Ancak faydası ve bereketi sadâkat, ihlas ve takva üzere devam şartıyla zahir olur. (Ahmed ibni Muhammed es-Sâvî, el-Esraru'r-Rabbâniyye ve'l-Füyûzâtü'r-Rahmâniyye ale's-Salevâti'd-Derdîriyye, sh: 32-39; Yûsuf-u Nebhânî, Efdalü's-salevât alâ Seyyidi's-sâdât, Salât no:43, sh:74-75
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl