Ramazan Hilali Görülünce Okunacak Dualar (Ramazan Hilaline Ait Dualar)

Duanın Okunuşu

(1. dua) Allâhümme ehillehû aleynâ bil emni vel îmâni vesselâmeti vel islâmi vel âfiyetil mücellileti ve raf-il esqâmi vel avni alessıyâmi vessalâti ve tilâvetil qur-ân. Allâhümme sellimnâ li ramadâne ve sellimhü lenâ ve tesellemhü minnâ hattâ yahruce ramadânu ve qad ğaferte lenâ rahimtenâ ve afevte annâ.

Duanın Okunuşu

(2. dua) Allâhümme ezalle şehru ramadâne ve hadara fesellimhü lî ve sellimnî fîhi ve tesellemhü minnî. Allâhümmerzuqnî sıyâmehû ve qıyâmehû sabran vahtisâben verzuqnî fîhil-cidde vel ictihâde vel quvvete venneşâta ve eiznî fîhi minessâmeti vel fetrati vel keseli vennuâsi vevefiqnî fîhi lileyletil-qadri vec-alhâ hayral-lî min elfi şehr.
Bilgi İçeriği

RAMAZAN HİLALİNE AİT DUALAR Ebû Cafer (Radıyallahu Anh)dan rivayete göre: "Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve sellem) ra- mazan ayının hilâli görüldüğünde (19 temmuz perşembeyi 20 temmuz cumaya bağla- yan gece) mübarek yüzüyle insanlara yönelir ve: «اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ وَالْإِيمَانِ وَالسَّلَامَةِ وَالْإِسْلَامِ وَالْعَافِيَةِ الْمُجَلِلَةِ وَرَفْعِ الْأَسْقَامِ وَالْعَوْنِ عَلَى الصِّيَامِ وَالصَّلَاةِ وَتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ ، اللَّهُمَّ سَلِّمْنَا لِرَمَضَانَ وَسَلِّمْهُ لَنَا وَتَسَلَّمْهُ مِنَّا حَتَّى يَخْرُجَ رَمَضَانُ وَقَدْ غَفَرْتَ لَنَا وَرَحِمْتَنَا وَعَفَوْتَ عَنَّا ! "Ey Allâh! Onun hilâlini bize emniyet ve îmanla, selâmet ve İslâm'la, her şeyi kaplayan tam bir âfiyet ve hastalıkların kalkışıyla, bir de namaza, oruca ve Kur'ân tilâvetine yardımla kavuştur. Ey Allâh! Bizi (günahlardan arındırarak ve vazifelerimizi doğru düzgün yaptırarak) ramazan için sâlim kıl, onu da bizim (şefaatimiz) için ayır ve onu bizden öyle bir teslim al ki, ramazan çıktığında, Sen bizi bağışlamış, bize merhamet buyurmuş ve bizi affetmiş olasın" derdi. (İbni Ebi'd-dünya, Fedâilü şehri ramazân, no 20, sh:49; Ibni Asakir, no:6029, 51/186; Ali el-Müttaki, Kenzü'l-ummál, по:24288, 8/589-590) Abdülaziz ibni Ebî Ravvâd (Radıyallahu Anh)dan rivayet edildiğine göre selef-i sâlihîn zamanında ramazân-ı şerîf girdiği zaman Müslümanlar şöyle dua ederlerdi: اللَّهُمَّ أَظَلَّ شَهْرُ رَمَضَانَ وَحَضَرَ فَسَلِّمْهُ لِي وَسَلِّمْنِي فِيهِ وَتَسَلَّمْهُ مِنِّي، اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي صِيَامَهُ وَقِيَامَهُ صَبْرًا وَاحْتِسَابًا وَارْزُقْنِي فِيهِ الْجِدَّ وَالْإِجْتِهَادَ وَالْقُوَّةَ وَالنَّشَاطَ وَأَعِذْنِي فِيهِ مِنْ السَّامَةِ وَالْفَتْرَةِ وَالْكَسَلِ وَالنُّعَاسِ وَوَفِّقْنِي فِيهِ لِلَيْلَةِ الْقَدْرِ وَاجْعَلْهَا خَيْرًا لِي مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ.» "Ey Allâh! Ramazân-ı şerîf ayının gölgesi basmıştır ve o gelip çatmıştır. Ar- tık Sen onu bana selâmetli kıl ve beni onda (günahlardan ve belalardan) selâmete erdir ve onu benden kabul eyle. Ey Allâh! Bana onun orucunu, terâvîhini sabır- la ve ihlásla nasip et. O ayda bana ciddiyet, ibadete gayret ve kuvvet, bir de canlılık ihsan et. Beni onda yorgunluktan, gevşeklikten, tembellikten ve uyku hâlinden muhafaza et. O ayda beni kadir gecesini bulmaya muvaffak et ve onu bana bin aydan hayırlı kıl." (Taberâni, Kitâbu'd-Duc-138, no:914, 2/1227)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl