Muharrem Ayının İlk Gününde Kılınacak Namaz ve Tarifi

Duanın Okunuşu (1. Dua)

Allâhümme ente rabbî qadîmün ve hâzihî senetün cedîdeh. Fe es-elüke min hayri hâ ve eûzü bike min şerri hâ. Ve estekfîke meûnetehâ ve şuğlehâ. Yâ zel celâli vel ikrâm. Allâhümme entel ebediyyül qadîm. Ve hâzihî senetün cedîdeh. Es-elüke fîhel ismete mineşşeytâni vel avne alâ hâzihinnefsil emmârati bissû. Vel iştiğâle bimâ yuqarribunî ileyk. Yâ zel celâli vel ikrâm.

Duanın Anlamı

Ey Allâh! Sen Kadîm (evveli olmayan) bir Rabbsin. İşte bu yeni bir senedir. Ben Senden, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de Sana sığınıyorum. Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey Allâh! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur). İşte bu yeni bir senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey celâl ve ikrâm sahibi!

Duanın Okunuşu (2. Bölüm Kelime-i Tayyibe 7 Kere Okunur)

Lâ ilâhe illallâh.
Bilgi İçeriği

İlk Gün Namazları 1) Muharremin ilk gününde dilediği sûrelerle iki rekat kılan, daha sonra ellerini kaldırarak: «اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي قَدِيمٌ وَهَذِهِ سَنَةٌ جَدِيدَةٌ، فَأَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِهَا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِهَا، وَأَسْتَكْفِيكَ مَؤُونَتَهَا وَشُغْلَهَا ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ اَللَّهُمَّ أَنْتَ الْأَبَدِيُّ الْقَدِيمُ، وَهَذِهِ سَنَةٌ جَدِيدَةٌ، أَسْأَلُكَ فِيهَا الْعِصْمَةَ مِنَ الشَّيْطَانِ وَالْعَوْنَ عَلَى هَذِهِ النَّفْسِ الْأَمَّارَةِ بِالسُّوءِ، وَالْاشْتِغَالَ بِمَا يُقَرِّبُنِي إِلَيْكَ يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ!» "Ey Allâh! Sen Kadîm (evveli olmayan) bir Rabbsin. İşte bu yeni bir senedir. Ben Senden, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de Sana sığınıyorum. Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey Allâh! Sen Ebedî'sin, Kadîm'sin (başlangıcın ve sonun yoktur). İşte bu yeni bir senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey celâl ve ikrâm sahibi!" duasını okuyan kişi için Allâh-u Teʻâlâ bir melek görevlendirir ki, o melek şeytanı o kişiden uzaklaştırır, Allâh-u Teâlâ nefsine karşı hareket etme hususunda ona yardım eder, râzı olduğu işlere onu muvaffak kılar ve bütün işlerinde o kişiye kolaylıklar ihsân eder." (Muhammed Hakkî en-Nâzili, Hazînetü'l-esrûr, sh:43) 2) Güneş doğduktan (işrak vakti girdikten) sonra iki rekat namaz kılınır. Her rekatta Fâtiha Sûre- si'nden sonra Kur'ân-ı Kerîm'den kolaya gelen kısım okunur. Selam verildikten sonra da yedi kere: »لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ kelime-i tayyibesi zikredilir.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl