Hayırlı Evlat ve Hayırlı Rızık İçin Meşayıh’a İlham Edilen Dua


Cübbeli Ahmet Hoca’nın kitabından alıntılarla desteklenmiş olarak sitemize eklediğimiz “Hayırlı Evlat ve Hayırlı Rızık İçin Meşayıh’a İlham Edilen Dua” başlıklı makale, helal rızık ve hayırlı evlatlara sahip olma arzusunda olanlar için ilham verici bir kaynaktır. Bu değerli dua, Allah’ın rahmetini dile getiren ve Cübbeli Ahmet Hoca’nın öğretileriyle zenginleştirilen bir dua örneğidir.”

HELAL RIZIK VE HAYIRLI EVLATLARA SAHİP OLMAK İÇİN MEŞÂYIHTAN BİR ZÂTA İLHAM EDİLEN KIYMETLİ BİR DUA
HELAL RIZIK VE HAYIRLI EVLATLARA SAHİP OLMAK İÇİN MEŞÂYIHTAN BİR ZÂTA İLHAM EDİLEN KIYMETLİ BİR DUA

Duanın Okunuşu

Allâhümme yâ münşiel halqi bi hikmetik. Ve mümsikessemâvâti vel ardı en tezûlâ bi qudratih. Yâ men leyse lievveliyyetihibtidâ’. Ve lâ li âhiriyyetihintihâ’. Yâ bedîassemâvâti vel ard. Yâ zel ma’rûfillezî la yünker. Es-elüke bi ennerrahmete fîke mevcûdatün ve ennel mağfirate minke ma’hûdeh. Yâ veliyye külli daîf. Ve yâ ğıyâse külli melhûf. Yâ Allâhu Yâ Rahmânu Yâ Rahîm. İrham ğurbetî fil qabr. Venqitâî ileyk.

Duanın Anlamı

Ey Allâh! Ey mahlukatı hikmeti ile yaratan ve zeval bulmasınlar diye gökleri ve yeri kudretiyle tutan! Ey evveliyyetinin başlangıcı olmayan! Âhiriyyetinin de nihayeti olmayan! Ey gökleri ve yeri eşsiz bir biçimde yaratan! Ey (asla) inkâr olunamayacak iyilik sahibi! (Ey Allah!) Senden istiyorum, çünkü hiç şüphesiz rahmet Sende mevcuttur ve Senin mağfiretin (bütün müminlerce) mâlumdur. Ey her zayıfın sahibi! Ey her zorda kalanın yardımcısı! Ey Allâh! Ey Rahmân! Ey Rahim! Kabirdeki yalnızlığıma ve Senden başka kimsem olmamasına acı (da bana azap etme).
Bilgi İçeriği

HELAL RIZIK VE HAYIRLI EVLATLARA SAHİP OLMAK İÇİN MEŞÂYIHTAN BİR ZÂTA İLHAM EDİLEN KIYMETLİ BİR DUAEbu'l-Abbas Ahmed eş-Şercî ez-Zebîdî (Rahimehullah)in, meşâyihın kıymetli terceme-i hallerine dair kaleme almış olduğu "Tabakātü'l-havâs ehli's-sidki ve'l-ihlâs" isimli eserindeki Ebû Sa'id Abdullah ibni Yezid el-Kasîmî (Kuddise Sirruhů)nun hayatını anlatırken şu hâdiseye yer vermiştir.Bu zat bir Kadir Gecesi'nde rüya âleminde Allâh-u Te'âlâ'yı görmüş ve Kendisinden helal rızık ve hayırlı, dindar ve sâlih evlatlara kavuşmayı istemiş ve birkaç gece sonra hâtiften gelen bir nida ile kendisinde çok faziletlerin olduğu bir duayı işitmiş ve her sıkıntılı anında bu duayı okuyup feraha ulaşmıştır.Bahsedilen dua şu şekildedir:[ARAPÇA]اللَّهُمَّ يَا مُنْشِئَ الْخَلْقِ بِحِكْمَتِهِ، وَمُمْسِكَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَنْ تَزُولَا بِقُدْرَتِهِ، يَا مَنْ لَيْسَ لِأَوَّلِيَّتِهِ ابْتِدَاءٌ، وَلَا لِآخِرِيَّتِهِ انْتِهَاءٌ، يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ، يَا ذَا الْمَعْرُوفِ الَّذِي لَا يُنْكَرُ، أَسْأَلُكَ بِأَنَّ الرَّحْمَةَ فِيكَ مَوْجُودَةٌ وَأَنَّ الْمَغْفِرَةَ مِنْكَ مَعْهُودَةٌ، يَا وَلِيَّ كُلِّ ضَعِيفَ، وَيَا غِيَاثَ كُلِّ مَلْهُوفٍ، يَا اللَّهُ يَا رَحْمَنُ يَا رَحِيمُ ارْحَمْ غُرْبَتِي فِي الْقَبْرِ، وَانْقِطَاعِي إِلَيْكَ[/ARAPÇA][myalert2]"Ey Allâh! Ey mahlukatı hikmeti ile yaratan ve zeval bulmasınlar diye gökleri ve yeri kudretiyle tutan! Ey evveliyyetinin başlangıcı olmayan! Âhiriyyetinin de nihayeti olmayan! Ey gökleri ve yeri eşsiz bir biçimde yaratan! Ey (asla) inkâr olunamayacak iyilik sahibi! (Ey Allah!) Senden istiyorum, çünkü hiç şüphesiz rahmet Sende mevcuttur ve Senin mağfiretin (bütün müminlerce) mâlumdur. Ey her zayıfın sahibi! Ey her zorda kalanın yardımcısı! Ey Allâh! Ey Rahmân! Ey Rahim! Kabirdeki yalnızlığıma ve Senden başka kimsem olmamasına acı (da bana azap etme)."[/myalert2](Ebul-Abbas Ahmed eş-Şerci ez-Zebidi, Tabakātü'l-havás ehli's-sidki ve'l-ihlas, sh: 187-188)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl