Geçim Sıkıntısında Okunacak Dua

Duanın Okunuşu

Bismillâhi alâ nefsî ve mâlî ve dînî. Allâhümme raddınî bi kazâike, ve bârik lî fi mâ kuddira lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahharte, ve te’hîra mâ accelte

Duanın Anlamı

Nefsim, malım ve dinim üzerine Allâh’ın adını okurum. Ey Allâh! Beni Senin kazâna (hükmüne) razı kıl ve hakkımda takdir edilen şeyleri bana mübarek kıl ki, geciktirdiğini acele göndermeni, peşin verdiğini de geciktirmeni istemeyeyim.

Kaynakça

Sayı 44 – Arifan Mayıs 2011
Bilgi İçeriği

GEÇİM SIKINTISINDA OKUNACAK DUA İbni Ömer (Radıyallahu Anhümâ)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerifte Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Birinize geçim işi zor gelince, evinden çıktığı zaman şöyle demesine mâni olan nedir (neden bu duayı okumaz)?!: بِسْمِ اللهِ عَلَى نَفْسِي وَمَالِي وَدِينِي، اَللَّهُمَّ رَضِنِي بِقَضَائِكَ، وَبَارِكْ لِي فِيمَا قُدِّرَ لِي حَتَّى لَا أُحِبَّ تَعْجِيلَ مَا أَخَرْتَ وَلَا تَأْخِيرَ مَا عَجَّلْتَ.» 'Nefsim, malım ve dinim üzerine Allâh'ın adını okurum. Ey Allâh! Beni Senin kazâna (hükmüne) razı kıl ve hakkımda takdir edilen şeyleri bana mübarek kıl ki, geciktirdiğini acele göndermeni, peşin verdiğini de geciktirmeni istemeyeyim." (İbni Sünni, Amelü'l-yevmi ve'l-leyle, no:349, 2/166; Neveví, el-Ezkár, Kitâbu'l-ezkâr ve'd-de avât li'l-umûri'l-'arizāt:12, sh:112)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl