Elbiseye Bulaşan Necaseti Yıkamayı Unutursak Ne Yapmamız Gerekir?

Soru:
Giymiş olduğum gömleğe necâset bulaşıyor, “sonra yıkarım” diyorum ancak aradan zamân geçtiği için nereye bulaştığını unutuyorum. Bu durumda tamâmı yıkansın diye gömleğimi çıkartıyorum. Bir arkadaşım “herhangi bir yerini yıkamanın yeterli olacağını” söyledi, doğru mu?
Cevap:
Evet, doğrudur. İlm-i hâl kitaplarında bu geçer. Hanefî kitaplarından İbrâhîm El halebî’nin Mültekâ isimli eserinde “Bir insanın elbisesine necâset bulaşsa daha sonradan nereye bulaştığını unutsa veyahut nereye bulaştığını bilmese bu durumda herhangi bir araştırma yapmaksızın herhangi bir yerini yıkaması ile elbise temiz olur” der. İslâm’da zorluk yoktur, İslam’da hebâ etmek yoktur. Dolayısıyla elbisene necâset bulaştı ve neresine bulaştığını da bilmiyorsan bu konuda herhangi bir yerini yıkayarak “işte burasına bulaşmıştır ve ben vazîfemi yerine getirdim” diyerek temiz olduğuyla hüküm verilir. Bu konu aslında ihtilaflıdır. Şerhlere baktığımızda araştırılmasının gerekli olduğu araştırdığı halde bile rastgele bir yeri yıkayacak olsa dahi bunun yeterli olmayacağı ifade edilmiştir ama metin kitaplarımızda “araştırmasına bile gerek kalmadan rastgele herhangi bir yerini yıkar” ifadesine yer verilmiştir burada “bilmiyorsa” kaydı önemli bir kayıttır.

Eğer necâsetin nereye bulaştığını biliyorsa illâ ki o bölgeyi yıkaması gerekir. Büyük halı, kilim gibi tamâmının yıkanmasında meşakkat olan şeyler için bu fetvayı düşünebiliriz. Daha basit ve ufak, yıkanmasında zarar vermeyen nesnelerde Örneğin; iş önlüğü giydiniz bir tarafına necâset bulaştıysa komple yıkanmasında (özellikle yaz günlerinde) bir zarar olmaz. Tamâmını yıkama imkânı bulunmayan yerlerde ise metin kitaplarımızda geçtiği üzere “biliyorsa bildiği yeri yıkayacaktır farklı bir yeri yıkarsa olmaz. Hattâ herhangi bir yeri yıkasa sonradan “necâset buraya değil şuraya ulaşmıştır” dese yine bu olmayacaktır, yine o bölgenin yıkanması gerekir. “Bilmemesi” kaydı üzerinde durulması gereken bir kayıttır.

Kaynakça

Fatih Kalender Hocaefendi
Bilgi İçeriği

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl