Bebeklerin Bezinden Sızan İdrar Necaset midir ve Orayı Yıkamak Gerekir mi?

Soru:
Bezlenen çocukların bezlerinden sızan idrar dışarıya taşabiliyor. Halı veya koltuğa değiyor daha sonra o bölge kuruyor. Orayı temizlemek mecbûrî midir yoksa kuruduğu andan itibaren necâset oradan gitmiş olur mu?
Cevap:
Halı ve koltuk gibi yerlerde necâset kurumakla gitmez. Necâsetin gitmemesi ayrı, necâset bulaşıp bulaşmaması farklı bir şeydir. Halı, kilim, koltuk gibi yerlere necâset bulaşabiliyor daha sonradan ıslak mendille vs. siliniyor ama ama gerçek anlamda bir temizlik yapılmıyor. Sadece kokusu ve renginin gitmesi için bir takım kimyasallarla siliniyor sonradan orası kuruyor. Bu kuruma o necâsetin üzerimize bulaşmasına engeldir. Necâset bulaşmış koltuğa oturduğumuz zamân kurudan kuruya necâset sirâyet etmeyeceği için bir sıkıntı olmaz. Eğer bu bir kilimse ve üzerinde namaz kılacaksak bu durum farklıdır.

Ufak çocuk bulunan evlerde genel olarak seccâde bulundurmadan namaz kılmanın doğru olmadığını ifâde edebiliriz. Eğer orada necâset varsa velev ki o kurumuş olsa bile orada namaz kılamayız. Namâzın şartlarından bir tanesi de Necâsetten Tahârettir. Necâsetten Tahâret namaz kılanın bedeni, elbisesi bir de namaz kılacağı mekânın temiz olmasıdır. Bu temizliğin (hijyenik değil) şer’î bir temizlik olması gerekir. Bu durum farklıdır. Silmek diye tâbir ettiğimiz şey eğer masa üzeri gibi düz bir zemîn ise bu Hanefî mezhebine göre silinerek temiz olur illâ ki burayı yıkamak şartı yoktur ama bu kilim, halı gibi bir şeyse silmek değil yıkamak gerekecektir. Böyle olmadıkça orada namaz kılmak sahih olmaz ama orası kuruduktan sonra necâsetin bulaşmaması açısından bize bir zararı olmaz çünkü kurudan kuruya necâset sirâyet etmez. Namâz noktasında daha titiz davranarak seccâde gibi çocukların ulaşamayacağı veyâ necis olmadığına dâir kesin kanâât getirdiğimiz yerlerde kılmamız lâzım olacaktır.

Kaynakça

İsmailağa/Lalegül: Fatih Kalender Hocaefendi
Bilgi İçeriği

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl