Rasûlüllâh ﷺ’in Kurban ve Ramazan Bayramlarında Okuduğu Dua

 

Duanın Okunuşu

Allâhümme innî es-elüke îşeten naqıyyeten ve mîteten seviyyeten ve meradden ğayra muhzin ve lâ fâdıh. Allâhümme lâ tühliknâ fec-eten ve lâ te’huznâ bağteten ve lâ tu’cilnâ an haqqin ve lâ vesıyyeh. Allâhümme innâ nes-elükel afâfe vel ğınâ vettüqâ vel hüdâ ve husne âqıbetil âhirati veddünyâ. Ve neûzü bike mineşşekki veşşiqâqi verriyâi vessüm-ati fî dînike yâ muqallibel qulûb. Lâ tüziğ qulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ mil-ledünke rahmeh. İnneke entel vehhâb.

Duanın Anlamı

Ey Allâh! Muhakkak ki ben Senden (rızan üzere yaşanıp nihayete erecek) tertemiz bir hayat, istikamet üzere bir ölüm, rüsvay etmeyen ve ayıplarımı açmayan bir dönüş(le âhirete gidiş) istiyorum. Ey Allâh! Bizi (tevbe fırsatı tanımadan) ansızın helâk etme, âniden azabınla yakalama ve bizi herhangi bir hak ve vasiyet(i icra edecekken aceleye ve telaşa düşmek)ten (dolayı) kifayetsiz (yetersiz) bırakma. Ey Allâh! Biz Senden iffet (günahlardan utanma duygusu), zenginlik (insanlara muhtaç olmama), takva (haramlardan sakınma vasfı), hidâyet (doğru yola erişme) ve dünya ile âhiretin güzel âkıbetini istiyoruz. Ayrıca Senin dînin hakkında şüphe etmekten, (haktan) ayrılıktan, riyâ ve süm’adan (gösterişten ve işittirmekten) Sana sığınıyoruz. Ey kalpleri dilediği tarafa çeviren (Allâh)! Bizi hidâyet buyurduktan sonra kalplerimizi kaydırma ve bize tarafından bir rahmet bahşet! Şüphesiz ki (karşılık beklemeden bolca bağış yapan) Vehhab Sensin, ancak Sen!
Bilgi İçeriği

BAYRAM GÜNÜNÜN VAZÎFELERİ 1) a) Rasûlüllâh'in ramazan ve kurban bayramları'nda okuduğu mühim bir dua. Abdullah ibni Mes'ûd (Radıyallâhu Anh)dan rivâyete göre; Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in iki bayramda yaptığı dua şöyle idi: «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِيشَةً نَقِيَّةً وَمِيتَةً سَوِيَّةً وَمَرَدًّا غَيْرَ مُخْرٍ وَلَا فَاضِحِ، اَللَّهُمَّ لَا تُهْلِكْنَا فَجْأَةً وَلَا تَأْخُذْنَا بَغْتَةً وَلَا تُعْجِلْنَا عَنْ حَقٌّ وَلَا وَصِيَّةٍ، اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ الْعَفَافَ وَالْغِنِّي وَالتَّقَى وَالْهُدَى وَحُسْنَ عَاقِبَةِ الْآخِرَةِ وَالدُّنْيَا، وَنَعُوذُ بِكَ مِنَ بَعْدَ إِذْ لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ لَا فِي دِينِكَ يَا الشَّرِّ وَالشَّقَاقِ وَالرِّيَاءِ وَالسُّمْعَةِ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ.» Ey Allâh! Muhakkak ki ben Senden (rızan üzere yaşanıp nihayete erecek) tertemiz bir hayat, istika- met üzere bir ölüm, rüsvay etmeyen ve ayıplarımı açmayan bir dönüş(le âhirete gidiş) istiyorum. Ey Allâh! Bizi (tevbe fırsatı tanımadan) ansızın helâk etme, âniden azabınla yakalama ve bizi herhangi bir hak ve vasiyet(i icra edecekken aceleye ve telaşa düşmek)ten (dolayı) kifayetsiz (yetersiz) bırakma. Ey Allâh! Biz Senden iffet (günahlardan utanma duygusu), zenginlik (insanlara muhtaç olmama), takva (haramlardan sakınma vasfı), hidâyet (doğru yola erişme) ve dünya ile âhiretin güzel âkıbetini is- tiyoruz. Ayrıca Senin dînin hakkında şüphe etmekten, (haktan) ayrılıktan, riyâ ve süm'adan (gösterişten ve işittirmekten) Sana sığınıyoruz. Ey kalpleri dilediği tarafa çeviren (Allâh)! Bizi hidâyet buyurduktan sonra kalplerimizi kaydırma ve bize tarafından bir rahmet bahşet! Şüphesiz ki (karşılık beklemeden bolca bağış yapan) Vehhab Sensin, ancak Sen! (Taberânî, el-Mu'cemu'l-Evsat, no: 7572, 7/306)
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl