Perşembe İkindi Vaktinde Okunan Özel Bir Salavat

Duanın Okunuşu

Allâhümme rabbeşşehril harâmi vel meş-aril harâmi verrukni vel meqâmi ve rabbel hilli vel harâmi elâ eqri’ Muhammeden minnisselâm.

Duanın Anlamı

Ey haram ay(lar)ın, (Müzdelife’deki) Meş’ar-i Harâm’ın, Ruknün (Hacer-i Esved’in) ve Makām’ın (Makām-ı İbrâhîm’in) Rabbi olan Allâh! Ey hıllin ve Harâm’ın (dünyâda bulunan harem ve helâl bölgelerinin tamâmının) Rabbi! Ne olur Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve sellem)e benden selâm okut.
Bilgi İçeriği

Perşembe İkindi Vaktinde Okunan Özel Bir Salavat

Perşembe Günü İkindiden Sonra (salavat) Okuyanın Selâmının Özel Bir Melek Tarafından Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve sellem)e Tebliğ Edileceği Bir DuâEndülüslü büyük muhaddis İbni Vezzâh (Ö:287) (Rahimehullâh) şöyle demiştir:قَالَ ابْنُ وَضَّاحِ رَحِمَهُ الله تَعَالَى: بَلَغَنِي أَنَّهُ مَنْ قَالَ عَشِيَّةَ خَمِيسٍ بَعْدَ الْعَصْرِ: اَللَّهُمَّ رَبَّ الشَّهْرِ الْحَرَامِ وَالْمَشْعَرِ الْحَرَامِ وَالرُّكْنِ وَالْمَقَامِ وَرَبَّ الْحِلَّ وَالْحَرَامِ أَلَا أَقْرِئُ مُحَمَّدًا مِنِّي السَّلَامَ، إِلَّا بَعَثَ اللَّهُ مَلَكًا يُبَلِّغُهُ عَنْهُ يَقُولُ: فَلَانُ ابْنُ فَلَانٍ يُبَلِّغُكَ السَّلَامَ."Bana ulaşan rivâyete göre: 'Her kim perşembe günü ikindiden sonra: 'Ey haram ay(- lar)in, (Müzdelife'deki) Meş'ar-i Harâm'ın, Ruknün (Hacer-i Esved'in) ve Makām'ın (Makām-1 İbrâhîm'in) Rabbi olan Allâh! Ey hillin ve Harâm'ın (dünyâda bulunan ha- rem ve helâl bölgelerinin tamamının) Rabbi! Ne olur Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve sellem)e benden selâm okut.' derse, mutlakā Al- lâh-u Te‘âlâ onun tarafından Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve sellem)e 'Felan oğlu felan sana selâm gönderiyor.' diyen bir melek (Ravza-i Şerîfe'ye) gönderir.”(İbnü Beşküvâl, el-Kurbe, ra- kam:109, 1/148)(Ibn-i Beşküväl, Kitâbül Kurbe, no: 109, sh: 123; Sehavi, el-Kavlü'l-Bedi, no: 286)[myalert]«اللَّهُمَّ رَبَّ الشَّهْرِ الْحَرَامِ وَالْمَشْعَرِ الْحَرَامِ وَالرُّكْنِ وَالْمَقَامِ وَرَبَّ الْحِلَّ وَالْحَرَامِ أَلَا أَقْرِثْ مُحَمَّدًا مِنِّي السَّلَامَ.»[/myalert][myalert1]Allâhümme rabbeşşehril harâmi vel meş-aril harâmi verrukni vel meqâmi ve rabbel hilli vel harâmi elâ eqri' Muhammeden minnisselâm.[/myalert1][myalert2]«Ey haram ayların, Müzdelife'nin, Hacer-i Esved ve Makâm-1 Ibrâhîm'in Rabbi ve haram olan-olmayan tim memleketlerin Rabbi olan Allah'im! Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve sellem Teslima)'ya benden selam söylet. derse, mutlaka Allah Celle Celâlühü: Şüphesiz falan oğlu falan Sana selam ediyor.»[/myalert2][meta_gallery_carousel] [myalert3]LALEGÜL DERGİSİ KASIM 2018 - SAYI 69[/myalert3]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl