Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir

Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir: Sübhânallâhi ve bi-hamdihî zikri hakkında Ebû Hüreyre radıyallahu anh’ın rivayeti şu şekildedir: Resûlullah (Sallallahu aleyhi ve sellem), “sübhânallâhi ve bi-hamdihî” zikrinin günde 100 defa söylenmesinin faziletine değinmiştir. Kim sabah ve akşam olmak üzere bu zikri yüz defa söylerse, bu sözleri bir mislini veya daha fazlasını söyleyen hiçbir kişi, kıyâmet gününde onun söylediğinden daha üstün bir zikirle gelmez.

Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 60
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 60
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 61
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 61
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 62
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 62
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 63
Denizlerin Köpükleri Kadar Günahları da Olsa Bağışlanma Sağlayacak Zikir Sayfa 63

Aşağıda zikirlerin birden çok okunuşu mevcuttur. Zikirlerden hangisi kolayınıza geliyorsa ve tavsiyelere uygun olandan hangisini okumak isterseniz uygundur.

Duanın Okunuşu

1- Subhânallâhi ve bihamdih.

Duanın Okunuşu

2- Subhânallâhi ve bihamdihî subhânallâhil azîmi estağfirullâh.

Duanın Okunuşu

3- Subhânallâhi ve bihamdihî estağfirullâhe ve etûbu ileyh.

Duanın Okunuşu

4- Subhânallâhi ve bihamdihî subhânallâhil azîmi estağfirullâhe ve etûbu ileyh.

Duanın Okunuşu

5- Subhânallâhi ve bihamdih.
Bilgi İçeriği

Sübhânallâhi ve bi-hamdihî zikri hakkında Ebû Hüreyre radıyallahu anh’ın rivayeti şu şekildedir:Resûlullah (Sallallahu aleyhi ve sellem), “sübhânallâhi ve bi-hamdihî” zikrinin günde 100 defa söylenmesinin faziletine değinmiştir. [VURGU]Kim sabah ve akşam olmak üzere bu zikri yüz defa söylerse, bu sözleri bir mislini veya daha fazlasını söyleyen hiçbir kişi, kıyâmet gününde onun söylediğinden daha üstün bir zikirle gelmez.[/VURGU]İnsanın hayatında sabah ve akşam saatleri önemli bir yer tutar. Yeni bir günün başlangıcıyla birlikte insan günlük mücadelesine devam eder, çeşitli sorumluluklarla karşılaşır ve akşama kadar çeşitli olaylara maruz kalır. Akşam ise uykuyla birlikte dinlenme ve kendisiyle baş başa kalma vaktidir. Bu farklı zaman dilimlerinde, insan Rabbini asla unutmamalı, ibadetler, dualar ve zikirlerle Allah’a olan bağını sürdürmelidir.Bu bağlamda, “sübhânallâhi ve bi-hamdihî” zikri, Rabbimize karşı olan hamd ve şükran görevimizi güzel bir şekilde ifade ettiği için Resûl-i Ekrem Efendimiz tarafından sık sık tavsiye edilmiştir. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’ın rivayetine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Kim sabah ve akşam yüz defa ‘sübhânallâhi ve bi-hamdihî’ derse, ben Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamdederim” derse, bu zikri söyleyen kişinin sözleri, kıyâmet gününde ondan daha faziletli bir zikirle gelmeyecek hiçbir kişi olmayacaktır.
  1. Her gün yeni bir güne ve yeni bir geceye başlarken, Allah’ı zikretmek hayati bir öneme sahiptir. Bu, Rabbimize olan bağımızı güçlendirmek ve O’na olan şükranımızı ifade etmek anlamına gelir.
  2. “Sübhânallâhi ve bi-hamdihî” gibi değerli bir zikri, sabah ve akşam saatlerinde yüzer defa tekrarlamak tavsiye edilir. Bu zikri daha fazla sayıda tekrarlamak, daha büyük bir sevap kazandırır.
  3. Her birey, kendi durumuna ve imkanlarına göre bu değerli zikirleri yaşantısına dahil etmeye çalışmalıdır. Herkesin günlük rutinine uyarlanabilecek zikirlerden birini veya ikisini seçmek önemlidir.
  4. Bu öğretiler, Müslümanların Allah’ı anmak ve O’na olan bağlılıklarını güçlendirmek için önemli bir kılavuz niteliğindedir.
Bu hadisten çıkarılması gereken dersler ise şunlardır:
  • Yeni bir güne ve yeni bir geceye başlarken, Allah’ı zikretmek önemlidir.
  • “Sübhânallâhi ve bi-hamdihî” gibi değerli zikirlerden biri olan bu ifade, sabah ve akşam yüzer defa söylenmelidir. Eğer mümkünse daha fazla söylenmesi tavsiye edilir.
  • Herkes kendi durumuna göre, yukarıda verilen zikirlerden birini veya ikisini seçerek bu zikirleri okuyabilir.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl