Bayram Günü Yapılacak Faziletli Ameller, Namazlar, Dualar ve Zikirler

 

 

Zikrin Okunuşu (400 kere okunacak)

Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh. Lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yumît. Ve hüve hayyul-lâ yemût. Biyedihil hayru ve hüve alâ külli şey in qadîr.

Duanın Anlamı

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur, O tektir, O’nun hiçbir ortağı yoktur, Mülk O’na aittir, hamd O’na mahsustur. Diriltir ve öldürür, Kendisi ise hiç ölmeyecek diridir. Tüm hayırlar O’nun (kudret) elindedir ve O her şeye hakkıyla gücü yetendir

Zikrin Okunuşu (300 kere okunacak)

Subhânallâhi ve bihamdih.

Zikirden Sonra Okunacak Dua

Yâ Rabb. İcal sevâbehâ limen filgubûr.

 


 

EK BİLGİ: BAYRAM GECESİ OKUNACAK DUA

 

Duanın Okunuşu

Allâhümme rabbî. Münzilel qur-âni hâzâ şehru ramadânellezî ünzile fîhil qur-ânu qad tesarrame yâ rabbi fe-eûzü bi vechikel kerîmi en lâ yatlual fecru min leyletî hâzihî ve yahruce ramadânu veliye zenbün türîdü en tüazzibenî bihî yevme liqâike yâ rabbel âlemîn.

Duanın Anlamı

Ey benim Rabbim olan Allâh! Ey Kur’ân’ı indiren! İşte kendisinde Kur’ân indirilmiş olan ramazan ayı şu anda bitmiştir. Ey Rabbim! Ey bütün âlemlerin Rabbi! Bu gecenin fecri doğarak Ramazan çıkarken Sana kavuşacağım günde kendisiyle bana azap etmeyi dileyeceğin bir günahımın kalmasından Senin keremli Zâtına sığınırım.

 


 

EK BİLGİ: RAMAZAN BAYRAMI GECESİ NAMAZI ve TARİFİ

!
Her 2 rekatta selam verilerek kılınacaktır. Sondaki duayı yapmayı bilmiyorsanız yanınızdaki birisinden rica ederseniz secde sırasında bu duayı sizlere sesli olarak okurlarsa sizde içinizden tekrar edersiniz.

Duanın Okunuşu

Subhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe ilallâhu vallâhu ekber.

Zikrin Okunuşu (100 kere okunacak)

Estağfirullâh.

Duanın Okunuşu

Yâ hayyu yâ qayyûm! Yâ zel celâli vel ikrâm! Yâ rahmâneddünya vel âhirati ve rahîmehumâ! Ya erhamerrâhimîn! Yâ ilâhel evvelîne vel âhirîn. İğfirlî zünûbî ve teqabbel savmî ve salâtî.

Duanın Anlamı

Ey gerçek hayat sahibi! Ey her şeyi hakkıyla yöneten! Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Ey dünya ve âhiretin Rahmânı ve Rahîmi! Ey acıyanların en merhametlisi! Ey öncekilerin ve sonrakilerin İlâhı! Günahlarımı bağışla, orucumu ve namazımı kabûl eyle.’ diye duâ ederse beni hak peygamber olarak gönderen Zât’a kasem ederim ki, bu kişi secdeden başını kaldırmadan önce Allâh-u Teʻâlâ onu bağışlar, bütün insanların günahlarından daha büyük günahlar yapmış olsa bile ona cezâ vermekten vazgeçer ve onun Ramazan ayını kabûl eder

 

Bilgi İçeriği

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of İbadet Rehberi
İbadet Rehberi

İlim, Amel ve İhlas; Yaratılış Gayemizi Anlamak ve Anlatmak İçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ve güncel içerikleri takip etmek için Telegram kanalımıza takılabilirsiniz.
İsmailağa ve Lalegül Dergileri
Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri
Cübbeli Ahmet Hocanın Kitapları
Sosyal Medya Tasarımları
Telegram Icon Telegram Kanalımıza Katıl